VG-VI10480
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of VG-VI10480
Shop All Vigitron
Vigitron Vi10480 480W Hardened Din Rail Power Supply
VI10480 | VG-VI10480
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Overview
Specifications
Documents
Product Overview
Vigitron’s MaxiiPower Vi10480 Din Rail Power Supply is designed for hardened applications. A wide operating temperature range of -25ºC to 70ºC assures reliable operation for many mission critical operations. It provides many features designed for its own protection and connection to the device its powering. The Vi10480’s combined a 150% peak load up to 720W, over current protection and current limiting will protect itself and powered devices. An alarm relay provides notification in the event of failures. Outputs of multiple Vi10480s can be connected together to increase the total power or serve as a back up supply. Multiple DIN Rail mountings simplifies installation. The Vigitron Vi10480 can be configured for a variety of applications providing both additive and back up power.
Main Features
  • High efficiency up to 94% with universal AC input range 85~264V AC
  • 480W output at 48-56V DC with 150% (720W) peak load capacity
  • Hardened with wide operating temp -25-70 Degrees Celsius
General Information
Name: Vigitron Vi10480 480W Hardened Din Rail Power Supply