R8-8233LR36
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of R8-8233LR36
Shop All Adams Rite by ASSA ABLOY
Adams Rite 8233LR36 8233 8200 Series Life-Safety Narrow Stile Surface Vertical Rod Exit Device with Electric Latch Retraction Solenoid for 36" Door Opening, Black Anodized
8233 | R8-8233LR36
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Overview
Specifications
Documents
Product Overview
The 8233LR36 from Adams Rite is a narrow stile surface vertical rod exit device without monitoring switch, 36" in black anodized finish. The 8233 Series Exit Device has patented top latching mechanism that interlocks the door to frame with strong and durable construction for a high level of security. It is clean with unobtrusive design and is very easy to install. It also has adjustable steel rods protected in contoured covers.
Main Features
  • Black Anodized Pushbar Finish
  • Pushbar Length: 36"
  • Bar Height: Standard model adjusts from 30" to 44"
  • Electric Latch Retraction
  • Door Height: Standard model fits up to 8 ft door with bar height at 40"- 44"
General Information
Name: Adams Rite 8233LR36 8233 8200 Series Life-Safety Narrow Stile Surface Vertical Rod Exit Device with Electric Latch Retraction Solenoid for 36" Door Opening, Black Anodized